Odblaski dla pieszych i rowerzystów w ramach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
Każdego roku w trzecią niedzielę listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Jest to dzień refleksji, dzień pamięci tych, którzy stracili życie w wypadkach drogowych. Ma przypominać, że na drogach giną "zwykli" ludzie. Ich najbliżsi doznają wówczas traumatycznych przeżyć, które niejednokrotnie pozostawiają swoje piętno do końca życia i powinni być również traktowani jako ofiary wypadków drogowych.
Koncentracja i podejmowane przez kierowcę decyzje mają ogromne znaczenie dla zdrowia i życia jego samego, ale także dla zdrowia i życia innych uczestników ruchu drogowego. Większość wypadków drogowych jest spowodowana przez czynnik ludzki. Wystarczy chwila roztargnienia, oderwanie wzroku od drogi, zignorowanie przepisów czy nieuwaga i pośpiech. Konsekwencje ponoszą zarówno ofiary, jak i sprawcy zdarzenia.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacuje się, że około 1,35 miliona osób ginie rocznie w wypadkach drogowych na całym świecie. To oznacza, że w wyniku wypadków drogowych codziennie na świecie ginie około 3,7 tysiąca osób, a ok. 50 mln. odnosi obrażenia. Wśród najczęstszych przyczyn tych zdarzeń wymienia się m.in. nadmierną prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa, jazdę pod wpływem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych oraz akcji „Świeć przykładem Noś odblaski” gostyńscy policjanci rozdawali elementy odblaskowe pieszym i rowerzystom. W związku z jesienną aurą coraz szybciej zapada zmrok. Wtedy widoczność pieszych i rowerzystów jest zdecydowanie słabsza, co ma ogromne znaczenie w kwestii ich bezpieczeństwa. W nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów! Minimalna droga zatrzymania samochodu, na suchej asfaltowej nawierzchni, jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Samochód poruszający się z prędkością np. 50 km/h przejeżdża w ciągu 1 sekundy aż 14 metrów. Im wcześniej kierowca zauważy pieszego na jezdni, tym skuteczniej zahamuje.