Policja apeluje o rozsądek!
Pijani kierowcy to ogromny problem na polskich drogach, ale także na drogach naszego powiatu. W tym roku gostyńscy policjanci zatrzymali 90 nietrzeźwych kierujących, aż 71 z nich jechało pojazdem mechanicznym. Każdy z nich to potencjalny sprawca wypadku drogowego. Apelujemy o rozsądek!
Od początku roku gostyńscy policjanci zatrzymali 90 nietrzeźwych kierujących. Aż 71 to kierujący pojazdami mechanicznymi, którzy stracili prawo jazdy, 19 z nich to nietrzeźwi rowerzyści. Grzywna, utrata prawo jazdy, kara aresztu czy pozbawienia wolności nie odstrasza kolejnych kierujących na podwójnym gazie.
W 2019 roku na terenie naszego powiatu doszło do 30 wypadków drogowych i aż blisko 340 kolizji drogowych. Przez cały okres wakacji na stronach internetowych każdej jednostki Policji, także Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu widniała mapa wypadków drogowych. Ponieważ liczby i tabele nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Każdego dnia, aż do zakończenia wakacji na mapie ukazywana będzie bieżąca liczba oraz lokalizacja wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. W całym kraju jest ich już 547. Wypadki drogowe nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa.
Jazda pod wpływem alkoholu, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym. Już najmniejsza dawka alkoholu wywołuje u kierowcy problemy z koncentracją.
Wpływ alkoholu na organizm kierowcy to spowolniony czas reakcji, zniekształcenie widzianego obrazu, pogorszenie ostrości widzenia i oceny odległości, brak koordynacji mięśniowej.
Prawo stopniuje nietrzeźwość, co ma dalsze konsekwencje w stosowaniu przepisów karnych wobec kierujących pojazdami. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi rozróżnia:
stan po użyciu alkoholu - gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2-0,5 promila lub zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,1-0,25 mg/1 dm3,
stan nietrzeźwości - gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg/1 dm3.
W Polsce kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu są bardzo surowe. Za jazdę po spożyciu alkoholu – gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila (stan po użyciu alkoholu) – grozi do 30 dni aresztu lub do 5000 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do lat trzech.
Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do dwóch lat oraz utrata prawa jazdy do 10 lat. Ponadto dane kierowcy figurują na liście osób skazanych, taka osoba nie otrzyma zaświadczenia o niekaralności. Dodatkowo, w przypadku skazania nietrzeźwego kierowcy, sąd może orzec także inne środki karne, np. nawiązkę. Jeśli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek, wskutek którego inne osoby poniosą śmierć, bądź doznają ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, straci prawo jazdy na zawsze. Taka sama kara spotka kierowcę, który spowoduje wypadek i ucieknie z miejsca zdarzenia. Dla recydywistów kary są jeszcze bardziej dotkliwe. Jeśli kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej skazany za jazdę po alkoholu i złamał czasowy zakaz prowadzenia pojazdu, może zostać ukarany karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Będąc świadkiem sytuacji, próby lub prowadzenia pojazdu po alkoholu możesz zareagować, jest to obywatelski obowiązek. Pamiętaj zwykły telefon pod numer 112 może uratować życie.
Policja apeluje o rozsądek, wyobraźnię, unikanie ryzykownych zachowań oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów!
M. Curyk