Bezpieczeństwo podczas prac polowych – wspólna akcja Policji i Inspekcji Pracy
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu, we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, przeprowadzili akcję mającą na celu przypomnienie rolnikom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania prac polowych.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu prowadzą działania profilaktyczne skierowane do rolników. Tematem przewodnim jest bezpieczeństwo podczas prac polowych. W akcjach biorą udział policjanci Wydziału Prewencji, jak i Wydziału Ruchu Drogowego. Dziś – 25 lipca br. uczestniczył w nich także przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowy Inspektorat w Poznaniu Oddział Leszno.
Profilaktyk, policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z inspektorem oddziału w Lesznie rozmawiali z rolnikami wykonującymi przejazdy maszynami rolniczymi z gospodarstw.
Prace polowe, wymagające obsługi ciężkiego sprzętu, wiążą się z wysokim ryzykiem, dlatego ich bezpieczne prowadzenie jest kluczowe.
Funkcjonariusze zwracali uwagę na konieczność posiadania odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia do obsługi maszyn rolniczych. Podkreślali również znaczenie regularnych kontroli technicznych sprzętu, by upewnić się, że jego stan nie zagraża bezpieczeństwu użytkowników.
Podczas spotkań z rolnikami, policjanci omówili również konieczność przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz dopilnowania, aby pojazdy rolnicze spełniały wymagania techniczne, w tym miały sprawne oświetlenie i układ hamulcowy. Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy przekazywał broszury informacyjne dotyczące bezpiecznego wykonywania prac polowych i ochrony zdrowia.
Policjanci ostrzegali, że każdego roku odnotowywane są dziesiątki wypadków związanych z niewłaściwym użytkowaniem maszyn rolniczych, a także z angażowaniem dzieci do prac mogących stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Rutyna, przyzwyczajenie, pośpiech oraz przemęczenie często prowadzą do tragicznych zdarzeń.
PAMIĘTAJ!
-
Nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod wpływem alkoholu lub innych zakazanych substancji.
-
Nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi pod wpływem alkoholu i nie pozwalaj, aby czynili to inni.
-
Nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień.
-
Nie zezwalaj dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych.
-
Nie pozostawiaj małych dzieci bez opieki dorosłych, a na podwórkach wydziel miejsca do zabawy, odgrodzone od miejsc, gdzie poruszają się maszyny rolnicze.
-
Nie pozostawiaj niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dzieci.
-
Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym i upewnij się, że w pobliżu nie przebywają osoby nieuprawnione, zwłaszcza bawiące się dzieci.
-
Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach – grozi to upadkiem i ewentualnym najechaniem na taką osobę.
-
Pamiętaj, że osoby starsze i dzieci nie powinny pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach;
-
Nie proś dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak: pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły;
W razie wypadku należy zachować zimną krew i natychmiast zadzwonić na numer 112.