Debata społeczna w Pogorzeli
Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu w dniu 10 listopada br. zorganizowała debatę społeczną pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Głównym celem debaty były rozmowy z mieszkańcami gminy Pogorzela na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa.
10 listopada br. Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu zorganizowała debatę społeczną pn.. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, która odbyła się w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Pogorzeli.
Debatę poprowadziła podkom. Monika Curyk. Udział w niej wzięli: Kierownik Kontroli Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Gostyniu mł. asp. Jakub Mańkowski, profilaktyk społeczny st. asp. Anita Godniak oraz kierownik Biura Terenowego ZUS w Gostyniu Pan Tomasz Jankowiak.
Na początku spotkania Przedstawiciel ZUS-u Tomasz Jankowiak zachęcał zebranych do zakładania kont bankowych. Omówił szczegółowo, jakie świadczenia przysługują seniorom i innym grupom społecznym. Podkreślił, że pracownicy tej instytucji nie odwiedzają mieszkańców w domach, aby, np. wręczyć im świadczenia, czy żądać jakiejś sumy pieniędzy. Ostrzegał także, aby nie odpowiadać na e-maile, które tylko teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera i uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.
W dalszej części spotkania Kierownik Kontroli Ogniwa Ruchu Drogowego mł. asp. Jakub Mańkowski omówili zasady bezpiecznego poruszania się po drogach w roli, zarówno kierowcy rowerzysty jak i pieszego. Podkreślono, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Przypominamy, że obowiązek taki ma każda osoba piesza, która porusza się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Kierujący samochodem widzi taką osobę z odległości od 150 do 300 metrów. Zwrócono też uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w obrębie przejść dla pieszych, Uczestnicy zapoznali się także z zasadami działania aplikacji " Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz "Moja Komenda".
Na zakończenie, każdy uczestnik mógł zadać pytania, które szczególnie go nurtują.