Dzień Bezpiecznego Internetu - bądź ostrożny!
Dzień Bezpiecznego Internetu to święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Bądź ostrożny! Każdego dnia do Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu zgłasza się pokrzywdzony, oszukany w sieci. Zapoznaj się i nie daj się oszukać!
O oszustwach w internecie możemy wręcz mówić jak o pladze. Przestępcy modyfikują i ulepszają metody oszustw w zależności od zabezpieczeń, portalu oraz sytuacji. Należy być ostrożnym i nieufnym aby nie stracić swoich oszczędności.
Najwięcej spraw prowadzonych w gostyńskiej komendzie dotyczy oszustw popełnionych za pośrednictwem internetu. Przykładem takiego przestępstwa jest zdarzenie podczas, którego oszust wykazuje zainteresowanie przedmiotem, który ofiarą wystawia do sprzedaży w internetowym serwisie ogłoszeniowym. Po nawiązaniu kontaktu z ofiara przez portal prosi aby transakcja została sfinalizowana poprzez nową metodę płatności z uwagi na darmową bądź korzystniejszą finansowo przesyłkę kurierską. Oszust udziela wskazówek jak to zrobić. Najczęściej kontaktuje się ze swoją ofiarą przez komunikator wysyłając link do rzekomego odbioru płatności. Po kliknięciu w link ofiara podaje numer karty, ważność, kod CVV oraz stan swojego konta. Strona z przesłanego linku łudząco przypomina stronę portalu aukcyjnego. Po otrzymaniu SMS-a z banku, z kodem do autoryzacji ofiara przepisuje go do formularza i zatwierdza. W tym momencie złodziej ma już dostęp do Twojego konta- płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca gotówkę w bankomacie.
Kolejna częsta w ostatnim czasie metoda działania oszustów polega na tym, że do ofiary dzwoni oszust przewdstawiający się za firmę inwestycyjną na giełdzie kryptowalut, aby to uwiarygodnić przekierowuje rozmowę do kolejnych osób, bądź podaje numer telefonu do rzekomej jednostki Policji. Rozmówca obiecuje, że zainwestowane pieniądze, w krótkim czasie przyniosą duży zysk. Zachęca ofiarę do zainstalowania na swoim komputerze oprogramowania do zdalnej obsługi komputera dzięki, któremu będzie mógł służyć pomocą techniczną, a tym samym wykonywać operacje na komputerze ofiary. Warunkiem założenia konta inwestycyjnego jest także udostępnienie dokumentów tożsamości oraz kart bankomatowych, co ofiara robi za pośrednictwem kamery internetowej lub zamieszcza zdjęcie/scan dokumentów na koncie inwestycyjnym. Wszystko odbywa się „na oczach” ofiary. Gdy pokrzywdzony orientuje się, że został oszukany zostaje bez środków do życia, a często z dużym kredytem.
W bardzo podobny sposób działają oszuści podający się za pracowników banku. Informują ofiarę, że na jego koncie są wykonywane jakieś podejrzane transakcje. W momencie gdy ofiara tego nie potwierdza rozmowa jest przekierowana do kolejnego rzekomego pracownika banku, który prosi o podanie danych poufnych i poleca zainstalowanie aplikacji na telefon. Aplikacja ta daje przestępcy możliwość zdalnego sterowania urządzeniem ofiary. W ten sposób na podstawie danych przekazanych przez ofiarę, a także dostępu do narzędzia autoryzacyjnego konta bankowego przestępcy zaciągają kredyt bądź kradną pieniądze z konta ofiary.
Jak uniknąć oszustwa?
-
Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
-
Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.
-
Gdy korzystasz z portali aukcyjnych miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
-
Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem przez inne wskazane przez kupującego komunikatory.
-
Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo, jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
-
Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
Co zrobić jeśli jesteś ofiarą oszusta?
-
Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
-
Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku.
-
Poinformuj o tym Policję.
Monika Curyk