Narkotyki i dopalacze zabijają
Wczoraj w powiecie gostyńskim odbyła się inauguracja ogólnopolskiej kampanii pt. „ Narkotyki i dopalacze zabijają”. Przedsięwzięcie organizowane jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020.
2 kwietnia 2019 roku w powiecie gostyńskim rozpoczęliśmy kampanię pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Inauguracja miała miejsce w Krobi, gdzie odbył się happening profilaktyczny i spotkanie z Hanną Jędrzejewską, specjalistką terapii uzależnień z Ośrodka Leczenia Uzależnień MONAR w Lesznie.
W przedsięwzięcie zaangażowali się uczniowie i nauczyciele oraz dyrekcja Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi.
Wczorajsze działania rozpoczęto od happeningu ulicami Krobi, a następnie o przyczynach i skutkach zażywania narkotyków i dopalaczy opowiedziała zaproszona z leszczyńskiego Monaru terapeutka.
Kampania ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Jednym z istotnych elementów tego przedsięwzięcia jest prezentowany spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego.
Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.
Gdzie szukać pomocy:
- Punkt Wsparcia w Gostyniu ul. Fabryczna 1,
- Poradnia Leczenia Uzależnień w Gostyniu ul. Przy Dworcu 8a, tel. 512 052 445
- 800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego,
- 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży,
- 800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci,
- 800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.76 MB)