Aktualności

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Data publikacji 09.05.2025

8 maja obchodzimy 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione w 2015 r. w drodze ustawy uchwalonej przez Sejm. Upamiętnia ono zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Wcześniej rocznicę kapitulacji Niemiec po wschodniej stronie żelaznej kurtyny formalnie obchodzono 9 maja – ten dzień za datę zakończenia wojny w naszej części świata uznawał ZSRR.

Rozmowy kapitulacyjne z Niemcami już po zdobyciu Berlina trwały w dniach 5–7 maja 1945 r. we francuskim Reims i zostały zwieńczone podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji. Na żądanie Sowietów dokument ten został podpisany powtórnie 8 maja 1945 r. o 22.43 czasu środkowoeuropejskiego w dzielnicy Karlshorst w Berlinie. Akt wszedł w życie o 23.01 (według czasu moskiewskiego był to już 9 maja) - wtedy nastąpiło przerwanie działań wojennych. Sowietów reprezentował marszałek Georgij Żukow. Ze strony aliantów podpisy złożyli generałowie Arthur Tedder, Jean de Lattre de Tassigny i Carl Spaatz, a w imieniu Niemiec – feldmarszałek Wilhelm Keitel i generał Hans Jürgen-Stumpf.
Mimo że doszło do kapitulacji Niemiec, to w niektórych miejscach w Europie oddziały niemieckie kapitulowały w ciągu kilku następnych dni. Nadal toczyły się też walki z Japonią – ostatecznie koniec II wojny światowej nastąpił zatem dopiero z chwilą kapitulacji tego państwa 2 września 1945 r.
Koniec II wojny światowej był początkiem podziału Europy i znacznej części świata, dokonanego przez przywódców Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i ZSRR podczas spotkań w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. W ich wyniku Polska wraz z państwami Europy Środkowo-Wschodniej na dziesięciolecia znalazła się w sowieckiej strefie wpływów.

Powrót na górę strony