Aktualności

Została oszukana „na pracownika banku”

Data publikacji 07.08.2024

Blisko 20 tysięcy złotych straciła mieszkanka powiatu gostyńskiego, która padła ofiarą oszustwa na „pracownika banku”. Oszuści, wykorzystując technologie oraz umiejętności manipulacyjne, uwiarygodnili wymyśloną na poczet oszustwa historię, w wyniku czego mężczyzna wykonał ich polecenia. Policjanci apelują o ostrożność i weryfikowanie usłyszanych informacji.

Podszywanie się pod pracownika banku to popularna i niestety skuteczna metoda przestępstw. Oszuści wykorzystują nasze zaufanie do pracowników banku i podszywają się pod jednego z nich.

 

Policjanci gostyńskiej komendy przyjęli zawiadomienie o oszustwie. Do mieszkanki powiatu gostyńskiego zadzwonił oszust podający się za pracownika banku poinformował ją, że jej środki finansowe są zagrożone, dlatego musi je przelać na tzw. „bezpieczne konto”. Oszust nakłonił kobietę do podania danych umożliwiających logowanie się do konta osobistego. Następnie pokrzywdzona wykonała nieautoryzowaną transakcję i straciła 20 tysięcy złotych.


Oszustwa i wyłudzenia to popularne przestępstwa. Ich charakterystycznymi cechami jest używanie socjotechniki i manipulacji psychologicznych. Oszust stosując technikę wywierania wpływu, sprawia, że pokrzywdzony „wyłącza” analityczne myślenie czym sprawia, że odbiorca będzie kierował się emocjami i chęciami oszczędności, szybkiego zysku, lub lęku przed utratą swoich oszczędności. Świadomość tych technik jest kluczowa dla zrozumienia kiedy jesteśmy im poddawani, a ich znajomość pozwala się przed nimi bronić.

  • Reguła niedostępności czyli ograniczenia czasowe, naciskanie na pośpiech. Oszust informuje, że pieniądze są zagrożone i koniecznym jest działanie

  • Reguła przynależności np. do grupy osób czyli nie tylko jedna osoba jest pokrzywdzona. Wiele osób z danego rejonu zostało oszukanych

  • Okazja i awersja do strat czyli zapewnienie o niskim ryzyku utraty oszczędności przy zainstalowaniu aplikacji łatwej i szybkiej w użyciu

  • Reguła autorytetu czyli powoływanie na autorytety, znane osoby cieszące się zaufaniem społecznym np. pracownik banku, policjanta

  • Bazowanie na samoocenie czyli pochlebstwa mówiące np. o tym, że pewnie pokrzywdzony skorzysta z oferty jako rozsądna osoba (w domyśle, jeśli nie skorzysta to znaczy, że nie jest rozsądny)

  • Słowo gwarancja, które w dowolnym kontekście wpływa na percepcje i decyzje.  „gwarancja satysfakcji” często pojawia się w oszustwach telekomunikacyjnych i wyłudzeniach internetowych

  • Efekt aureoli czyli urok osobisty doradcy. Pracownik banku mówi o sobie, wydaje się mądry, z dużą wiedzą – wzbudza zaufanie. Doradca może wydawać się zbyt idealny, aby oszukać kogokolwiek lub się mylić

  • Generalizacja i społeczny dowód słuszności czyli generalizowanie, że wszyscy, każdy np. pobiera aplikacje, przekazuje pieniądze na przechowanie


Jak się bronić przed oszustami?

  • Możesz zweryfikować tożsamość dzwoniącego pracownika . Podczas rozmowy z pracownikiem banku powiedz, że chcesz zweryfikować jego tożsamość w aplikacji lub serwisie internetowym. Pracownik wyśle do Ciebie swoją wizytówkę. Pamiętaj nie będzie to wiadomość SMS. Więcej o wizytówkach znajdziesz na stronach banku.

  • Nie działaj pod wpływem emocji. Jeśli rozmówca wywołuje na Tobie presję czasu, rozłącz się i zadzwoń samodzielnie na infolinię.

  • Nie pobieraj żadnej aplikacji – pracownik banku nigdy nie zachęcają do pobierania żadnych aplikacji służących do zabezpieczenia konta.

  • Nigdy nie loguj się do bankowości internetowej w trakcie, kiedy udostępniasz komuś zawartość swojego pulpitu – oszuści mogą w ten sposób przejąć Twoje dane uwierzytelniające.

  • Nie udostępniaj nikomu poufnych danych, np. loginu i hasła, numeru swojej karty płatniczej, zapisanego na odwrocie karty kodu CVV lub numeru PESEL – pracownicy banku nigdy nie proszą o takie dane.

  • Jeśli rozmowa wzbudza Twój niepokój lub wątpliwości rozłącz się, a następnie połącz się z bankiem lub instytucją, której przedstawiciel dzwonił. Koniecznie wybierz oficjalny numer na klawiaturze numerycznej, nie oddzwaniaj z listy połączeń, które wyświetlają się na telefonie.

 

Powrót na górę strony