Gostyński policjant w jednej z największych grup na świecie odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe.
Młodszy aspirant Karol Walkowiak, policjant gostyńskiej jednostki Policji, należy do jednej z najwyższych grup rekonstrukcyjnych na świecie. Ogrywa rolę legionisty rzymskiego z drugiej połowy I wieku n.e. czasów panowania cesarza Wespazjana.
Młodszy aspirant Karol Walkowiak na co dzień pełni służbę w Zespole ds. wykroczeń Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. Zajmuje się prowadzeniem postępowań wyjaśniających w sprawach o wykroczenia, a także reprezentuje te sprawy w sądzie jako oskarżyciel publiczny. Jego pasją jest historia. Interesuje się nią od lat, zwłaszcza starożytnym Rzymem.
Zgłębiając swoje zainteresowania natknął się na stronę grupy rekonstrukcyjnej legionów rzymskich. Jeszcze tego samego dnia zgłosił chęć przystąpienia do tej grupy.
Od stycznia 2023 roku jest jej członkiem. Grupa nosi nazwę Legio XXI Rapax (Dwudziesty Pierwszy „Drapieżny”).
Karol Walkowiak w legionie odgrywa rolę legionisty rzymskiego z drugiej połowy I wieku n.e. Grupę można spotkać na najważniejszych antycznych imprezach rekonstrukcyjnych w całej Europie, podczas wielu lokalnych pokazów, a nawet natknąć się na nie podczas marszowych wypraw. Młodszy aspirant Karol Walkowiak zaraża swoją pasją najmłodszych, prowadząc zajęcia dla uczniów klas szkół podstawowych oraz średnich gdzie prezentuje wyposażenie rzymskiego legionisty i opowiada o starożytnym Rzymie.
Priorytetem Legio XXI Rapax jest poprawność historyczna odtwórstwa. Podczas kampanii używane są materiały ręcznie tkane, farbowane i szyte, uzbrojenie oraz inne przedmioty o odpowiednich historycznie kształtach, wzorach i możliwie najbardziej zbliżonym składzie.
Współczesne przedmioty są zakazane w obozie, także wewnątrz namiotów, gdzie odtwórcy legionu śpią. Podczas kampanii ćwiczą musztrę i walkę, mają lekcje łaciny, organizują gry, celebrują religijne obrzędy, trzymają wartę, prowadzą kancelarię, polowy szpital i kuchnię polową. Używają komend w łacinie restytuowanej – formie najbardziej zbliżonej do wymowy Rzymian.
Podczas rekonstrukcji nie tylko prezentują repliki, ale też używają ich- tłumaczy Karol Walkowiak. Broń, pancerze, narzędzia, ubrania, buty, namioty czy naczynia. To wszystko jest testowane w różnych warunkach, co pozwala zdobyć okruchy wiedzy, jak wyposażenie legionów było używane w czasach antycznych.
Młodszy aspirant Karol Walkowiak podczas rekonstrukcji przemienia się w Qvintvsa Valerivsa Accvsatora, ostatni człon tzw. cognomen, w dosłownym tłumaczeniu oznacza oskarżyciel, co ma bezpośrednie odzwierciedlenie w wykonywanym zawodzie.
Brawo Karol! Gratulujemy wyjątkowej pasji i życzymy dalszych sukcesów.