Aktualności

MIELI AKTYWNY ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW

Data publikacji 08.04.2024

Policjanci zatrzymali trzech kolejnych mężczyzn, który pomimo posiadania aktywnego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów postanowił wsiąść za kierownicę. Należy pamiętać, że kierowanie pojazdem przy aktywnym zakazie to przestępstwo, za które grozi do 5 lat więzienia.

Czym jest taki zakaz? Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, a także za kierowanie bez uprawnień.

Taki zakaz prowadzenia pojazdów otrzymuje ta osoba, która bardzo poważnie zawiodła jako kierowca na każdej linii, naraziła na niebezpieczeństwo życie i zdrowie swoje oraz innych. Za to jest właśnie taka kara - zakaz „wsiadania za kółko”. Gdy sprawca przestępstwa czy wykroczenia narusza ten zakaz popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 kodeksu karnego. Grozi za to kara więzienia od 3 miesięcy do lat 5.

W piątek (05.04.2024 r.) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Zimnowodzie zatrzymali do kontroli kierującego osobowym Renault. Po sprawdzeniu uprawnień do kierowania okazało się, że 38-letni obcokrajowiec ma trzy aktywne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów. Ta sytuacja zakończy się dla mężczyzny zarzutami za popełnione przestępstwo.

Podobna sytuacja miała miejsce w niedzielę (07.04.2024 r.) w Gostyniu na ul. Spokojnej. Dzielnicowy patrolujący ulicę, zauważył dostawczego Renault. Po zatrzymaniu kierującego do kontroli drogowej, okazało się, że ma on sądowy zakaz kierowania pojazdami. 39-latek z Gostynia będzie tłumaczył się przed sądem.

Kolejny taki przypadek policjanci odnotowali dziś (08.04.2024 r.) rano. 40-letni mieszkaniec gm. Borek Wielkopolski jechał dostawczym Mercedesem przez Koszkowo. Wpadł podczas kontroli drogowej prowadzonej przez dzielnicowego. Szybko wyszło na jaw, że on także ma sądowy zakaz kierowania pojazdami.


 

Powrót na górę strony