Kierował pojazdem niewyposażonym w blokadę alkoholową
51-latek kierował Citroenem wbrew zakazowi kierowania pojazdami niewyposażonymi w blokadę alkoholową. Jest to forma złagodzenia wyroku, po odbyciu co najmniej połowy kary dla osób, które utraciły uprawnienia za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, w zamian za 10 letni okres próbny. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Wczoraj w Gostyniu na ul. Polnej dzielnicowy zatrzymał do kontroli drogowej osobowego Citroena. Podczas wykonywanych czynności okazało się, że 51-letni kierujący pojazdem ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Prowadzony przez niego samochód nie posiadał takiego urządzenia. Mężczyzna poniesie konsekwencje złamania zakazu. Za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest ogromnym zagrożeniem dla innych użytkowników dróg. W związku z tym kierujący, którzy dopuścili się takiego czynu ponoszą zawsze surowe konsekwencje. Osobie, która prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, obowiązek wpłaty od 5 do 60 tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej, kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. W wielu przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów może wiązać się z utratą pracy, jeśli wymaga ona posiadania uprawnień do kierowania. W związku z tym wprowadzono przepisy umożliwiające takim osobom szybszy powrót do zawodu. Kierowca, który utracił uprawnienia za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, może się ubiegać, po odbyciu połowy orzeczonego zakazu, o możliwość prowadzenia pojazdów. Pojazd ten musi być wyposażony w blokadę alkoholową. Jest to urządzenie techniczne, które umożliwia uruchomienie pojazdu po sprawdzeniu stanu trzeźwości.