Zima jest piękna, ale potrafi być niebezpieczna
Nawet 500 zł mandatu i 6 punktów karnych można otrzymać kierowca samochodu, który przed wyjazdem w drogę nie oczyści go z lodu bądź śniegu. Spadający lód jest bardzo niebezpieczny dla innych użytkowników dróg.
Za jazdę autem na którym znajduje się czapa śniegu na dachu, tafle lodu bądź takiego, w którym szyby są pokryte lodem, możemy zapłacić mandat w wysokości nawet 500 zł. Dodatkowo kierowca musi liczyć się z wpisaniem na jego konto punktów karnych w ilości 6.
Wraz z astronomiczną zimą, przyszła ta prawdziwa, śnieżna, mroźna. Rano szyby w autach parkowanych na powietrzu są skute lodem, a na plandekach pojazdów ciężarowych zebrana woda zamienia się w tafle lodu. Taka sytuacja, jak i jazda z zaśnieżonym samochodem są bardzo niebezpieczne zarówno dla kierowcy nieoczyszczonego pojazdu, ja i innych użytkowników dróg.
Lód na szybach ogranicza widoczność. Spadający z dachu auta śnieg utrudnia jazdę kierowcom poruszającym się za takim pojazdem. Spadające tafle to ogromne zagrożenie. Mogą zbić szybę pojazdu, wystraszyć kierowcę, który straci panowanie nad swoim autem, mogą też doprowadzić do wypadku drogowego.
Policjanci przypominają kierowcom pojazdów ciężarowych, aby dbali o usuwanie lodu i śniegu ze swoich pojazdów. Pojazd musi być w takim stanie, aby nie zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego (art. 66. 1. Kodeksu drogowego).
Kierującym, nie stosującym się do przepisów grożą konsekwencje, takie jak mandat w wysokości od 20 do 500 złotych oraz 6 punktów karnych.
Ponadto, w przypadku stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa w warunkach drogowych, kierującemu mogą zostać zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdem.
O tym, że zimowa aura jest często niebezpieczna pamiętać powinni także właściciele budynków. Zalegający śnieg na chodnikach, dachach, zwisające sople. Piękny a zarazem niebezpieczny zimowy krajobraz. Policja przypomina, że niedopełnienie obowiązku usuwania sopli i śniegu przez właścicieli budynków jest wykroczeniem.
Śnieżne czapy i błyszczące w słońcu sople lodu zwisające z dachów budynku to piękny zimowy krajobraz. Piękny, ale niosący ze sobą też poważne niebezpieczeństwo. Biały puch zalegający na dachach budynków stanowi zagrożenie zarówno dla mieszkańców jak i przechodzących obok tych budynków osób. Gdy śniegu jest zbyt dużo, jego ciężar może doprowadzić do osłabienia konstrukcji dachu, a w najgorszym przypadku nawet do jego zawalenia. Równie niebezpieczne co śnieg są dużych rozmiarów lodowe sople. Spadając z dużych wysokości mogą wyrządzić ogromną krzywdę przechodniom, a nawet doprowadzić do śmierci.
Policja przypomina o ciążącym na właścicielach, administratorach i najemcach budynków, obowiązku usuwania zalegającego śniegu na dachach i chodnikach oraz usuwaniu sopli lodowych. Śnieg i błoto pośniegowe należy odgarniać w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych.
Zabronione jest uprzątanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników na teren jezdni oraz składowania pod drzewami: śniegu, lodu, błota pośniegowego zawierających środki chemiczne używane do usuwania śliskości.
Osoby, które nie przestrzegają powyższych przepisów podlegają karze:
Osoby, które nie przestrzegają powyższych przepisów podlegają karze:
- za uchylanie się od obowiązku uprzątania chodnika ze śniegu, lodu i błota pośniegowego oraz likwidacji śliskości – 100zł mandatu
- za uchylanie się od obowiązku uprzątania zwisających sopli i nawisów śnieżnych z dachu – do 500zł.