Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w naszym kraju od ponad czterech lat. Jest prostym narzędziem służącym do wskazania Policji występujących zagrożeń w miejscu zamieszkania, pracy, nauki czy wypoczynku. Jeśli coś nie wymaga natychmiastowego przyjazdu funkcjonariuszy na interwencję, warto skorzystać z tego prostego narzędzia sygnalizowania służbom zagrożeń.

 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jednym z kanałów wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy społeczeństwem, a Policją. Zasygnalizowanie policjantom sprawy przez to narzędzie jest proste, intuicyjne, nie wymaga rejestracji i żadnych formalności.

W 2020 roku w gostyńskiej komendzie za pośrednictwem KMZB zgłoszono blisko 400 zagrożeń, z czego 1/2 z nich została potwierdzona. Najczęstszym zagrożeniem zaznaczanym na Mapie było przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy (124 zgłoszenia) z czego 70% została potwierdzona i wyeliminowana. Kolejnym najczęstszym zagrożeniem było nieprawidłowe parkowanie – 77 zgłoszeń. Połowa z nich została potwierdzona. Zgłoszenia, które funkcjonariusze określą jako potwierdzone wdrażane są przez kierownictwo Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego w policyjne zadania do służby. Celem jest wyeliminowanie wskazanego przez mieszkańców zagrożenia. W 2020 roku całkowicie zniwelowano blisko dwieście zgłoszonych zagrożeń.

Od początku działania KMZB w powiecie gostyńskim zgłoszono blisko dwa tysiące spraw. Ponad połowa z nich została potwierdzona. Według zgłoszeń najbardziej uciążliwym i powtarzającym się zagrożeniem jest przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Kategorie tematów, które można zgłosić Policji za pośrednictwem Mapy jest szeroka. Zachęcamy obywateli do korzystania z tej formy sygnalizowania mundurowym miejsc zagrożonych. Przypominamy jednocześnie, że za pośrednictwem Mapy można zgłaszać niepokojące sygnały związane z naruszeniem bezpieczeństwa, które nie mają charakteru sprawy pilnej.

Przypominamy, że narzędzie nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji! W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112

 

 

Monika Curyk

Powrót na górę strony