Aktualności

Nowe zalecenia i obostrzenia - powiat gostyński w strefie czerwonej

W związku ze wzrostem zachorowań spowodowanych koronawirusem od 3 października br. w powiecie gostyńskim będzie obowiązywać strefa czerwona. Co za tym idzie zostaną wprowadzone nowe zalecenia i obostrzenia. Policjanci będą sprawdzać, czy wprowadzone przepisy będą respektowane przez społeczeństwo.

 

Od soboty zosta nasilone działania kontrolne Policji, weryfikujące stosowanie się do zwiększonych obostrzeń obowiązujących w tzw. „strefie czerwonej”. Do służby skierowana zostanie większa ilość patroli. Policjanci przede wszystkim będą kontrolować przestrzeganie przepisów w zakresie obowiązku zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej, a także w środkach transportu zbiorowego oraz placówkach handlowych.


Pamiętajmy, że troska o życie i zdrowie jest naszą wspólną sprawą, a wprowadzone przepisy służą ochronie życia i zdrowia nas wszystkich. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje, bliskich oraz osób, które są obok nas, stosujmy się do nowych zaleceń i obostrzeń.
W dalszym ciągu apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb.
Każdy przypadek naruszenia obowiązujących przepisów spotka się z reakcją Policji. Wzmożone kontrole nie mają na celu karania społeczeństwa, lecz zdyscyplinowania obywateli do przestrzegania obostrzeń, a jednocześnie uświadomienia im skali problemu i zagrożenia jaki występuje w naszym regionie.


 

W powiecie gostyńskim od 3 października br. będą obowiązywały następujące zasady zachowania bezpieczeństwa epidemicznego:

 

Maski - obowiązek noszenia w całej przestrzeni publicznej (ulice, place, w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej (szkoły!), w obiektach handlowych lub usługowych).

Handel - obowiązek noszenia masek przez klientów podczas zakupu towarów lub usług oraz używania rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Kościoły - 50 % obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego + obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz -150 osób + obowiązek zakrywania ust i nosa.

Wesela i inne uroczystości rodzinne - do 50 osób z wyjątkiem obsługi, uczestnicy - bez obowiązku zakrywania ust i nosa.

Zgromadzenia - zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy 1.5 m od siebie i zakrywają usta i nos.

Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju - do 50 osób z wyjątkiem obsługi, obowiązek zakrywania ust i nosa.

Wydarzenia sportowe - może uczestniczyć nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia. Bez publiczności!

Siłownie -1 osoba na 10m. kw

Działalność hotelarska - dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek Aquaparki i baseny - 75% obłożenia obiektu

Gastronomia - w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. W lokalu może przebywać maksymalnie 1 osoba na 4 m kw.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu - w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Transport zbiorowy - 50 % liczby wszystkich miejsc albo 30 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździć co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych.

Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne - zakaz organizacji

Kina - 25 % publiczności

Organizacja kongresów I targów - zakaz organizacji.

Wydarzenia kulturalne - zakaz organizacji zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz

 

 

Powrót na górę strony