Aktualności

Reaguj, kiedy widzisz niepokojące sytuacje. Skorzystaj z KMZB

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem, które służy społeczeństwu do wskazywania miejsc wymagających zainteresowania Policji. Od początku 2020 roku w powiecie gostyńskim zostały wskazane 43 punkty, które mieszkańcy uważają za zagrożenie.

 

 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa w Polsce od 20 września 2016 roku. Jest jednym z kanałów wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy społeczeństwem, a Policją.

O istnieniu tego narzędzia i możliwości komunikowania się społeczeństwa z Policją, wie już dużo mieszkańców naszego powiatu. Jednak cały czas są takie osoby do których ta informacja nie dotarła. Dlatego przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa służy do zgłaszania nieakceptowalnych społecznie zjawisk. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia policjanci sprawdzają wskazane miejsca i reagują w odpowiedni sposób dążąc do wyeliminowania danego zagrożenia.

Od dnia uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie gostyńskim użytkownicy nanieśli 1415 zgłoszeń, z których policjanci potwierdzili i wyeliminowali 801 zagrożeń. Natomiast w roku bieżącym takich zgłoszeń odnotowaliśmy 43, z czego 20 zostało potwierdzonych i wyeliminowanych.

Zgłoszenia te trafiają bezpośrednio do właściwych miejscowo jednostek policji. Tam - na ich podstawie - funkcjonariusze zajmujący się organizację służby, tworzą odpowiednie zadania. Ich realizacją zajmują się policjanci z wydziałów patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego oraz dzielnicowi. Gdy zachodzi taka potrzeba, angażują się również służby kryminalne. Ważna jest tutaj rola dzielnicowych. To oni - nawet po eliminacji wskazanego zagrożenia - monitorują poziom bezpieczeństwa w swoim rejonie.

Istotne dla działań Policji, jak również dla samego potwierdzenia naniesionego zagrożenia jest prawidłowe zaznaczenie zgłoszenia oraz poprawne uzupełnienie przez użytkownika pola „opis zagrożenia”, który powinien być zgodny ze stanem faktycznym..

Aplikacja gwarantuje anonimowość i pewność, że każde zgłoszenie zostanie  poważnie traktowane i sumiennie sprawdzone przez policjantów.

Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa znaleźć można na stronie internetowej każdej jednostki Policji w Polsce. Można również pobrać bezpłatną aplikację „Geoportal Mobile” na smartfony. Dzięki niej na bieżąco można zgłaszać zagrożenia i sprawdzać sposób, w jaki problem został rozwiązany.

Przypominamy również, że program nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji, ponieważ w takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Powrót na górę strony