Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

STOP Przemocy

Data publikacji 03.09.2021

Nie usprawiedliwiaj przemocy – nikt nie ma prawa Cię bić ani krzywdzić w jakikolwiek sposób. Za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba, która ją stosuje, a nie Ty. Krzywdzące zachowanie jest niezgodne z prawem. Przerwij milczenie! Masz prawo do obrony i wsparcia!

 

Każdy człowiek potrzebuje bezpieczeństwa i spokoju, aby móc się rozwijać i żyć szczęśliwie. Ty także masz prawo czuć się bezpiecznie i być traktowanym z szacunkiem. Krzywdzące zachowanie jest niezgodne z prawem i nikt nie ma prawa zranić lub straszyć Ciebie ani Twoich bliskich.

We współczesnym świecie przemoc stała się zjawiskiem wszechobecnym. Coraz częściej dowiadujemy się o aktach przemocy w domach, w szkołach, na ulicy i wielu innych miejscach. Coraz głośniej mówi się o przemocy wśród nieletnich, o przemocy w rodzinach, o przemocy wobec dzieci.

Przemoc to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się umyślne działania lub zaniechania naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, zwłaszcza narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. Ofiarami przemocy w rodzinie mogą być współmałżonkowie, partnerzy w związkach nieformalnych, dzieci, osoby starsze lub osoby niepełnosprawne.

Przemoc w rodzinie jest działaniem:

•    zamierzonym i nieprzypadkowym, skierowanym przeciwko innym członkom rodziny,

•    naruszającym prawa i dobra osobiste ofiar, w tym prawo do nietykalności fizycznej, szacunku i godności,
•    powodującym ból i cierpienie, co w efekcie skutkuje mniejszą zdolnością ofiary do samoobrony,
•    wykorzystującym wyraźną asymetrię sił, w relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą (np. ze względu na wiek: dziecko - dorosły).


 

Przemoc charakteryzuje się tym, że:
• JEST INTENCJONALNA – przemoc jest zamierzonym działaniem człowieka i ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary.
• SIŁY SĄ NIERÓWNE – w relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą. Ofiara jest słabsza a sprawca silniejszy.
• NARUSZA PRAWA I DOBRA OSOBISTE – sprawca wykorzystuje przewagę siły, narusza podstawowe prawa ofiary (np. prawo do nietykalności fizycznej, godności, szacunku itd.).
• POWODUJE CIERPIENIE I BÓL – sprawca  naraża zdrowie i życie ofiary na poważne szkody. Doświadczenie bólu i cierpienia sprawia, że ofiara ma mniejszą zdolność do samoobrony.

Formy przemocy:

- Przemoc fizyczna – polega na różnej gamie form zachowania o różnym stopniu nasilenia np. wymierzaniu policzków,  biciu, kopaniu itp.
- Przemoc seksualna- zmuszanie do określonych zachowań i kontaktów seksualnych (gwałt, zmuszanie do oglądania filmów, zdjęć pornograficznych itd.)
- Przemoc psychiczna – słowne lub niewerbalne groźby użycia przemocy wobec osoby lub tego, co do niej należy, ten rodzaj przemocy przejawia się m.in. w zastraszaniu, poniżaniu, ubliżaniu, szantażowaniu itp. - Przemoc ekonomiczna/ materialna – odmawianie lub ograniczanie dostępu do wspólnych środków finansowych lub odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwiania bądź ograniczanie podjęcia pracy zarobkowej ale również niszczenie przedmiotów itp.


 Cykl przemocy domowej:

Cykl przemocy składa się zwykle trzech następujących po sobie faz: 

- Faza narastania napięcia – jest to początek cyklu, czas wyczuwalnego wzrostu napięcia oraz natężeniem się sytuacji konfliktowych, które mają różne podłoże i charakter. Na tym etapie dochodzi do rozmaitych incydentów jak np. przejawy zazdrości, gniewu, kontrolowanie członków rodziny, używanie obraźliwych słów. Sprawca staje się coraz bardziej poirytowany i agresywny, prowokuje kłótnie i awantury. Ofiara natomiast próbuje ratować domową atmosferę, próbuje uspokoić sytuację spełniając wszystkie oczekiwania sprawcy przemocy, stara się poprawi sprawcy samopoczucie.

- Faza gwałtowanej przemocy – następuje wybuch gniewu i wyładowanie agresji. Poirytowany dotąd sprawca wpada w szał, traci całkowicie kontrole nad swoim zachowaniem i może pobić, zranić, okaleczyć ofiarę, dokona strasznych czynów nie licząc się ze skutkami swoich agresywnych działań. Atak agresji sprawcy wywołuje drobne, mało istotne wydarzenie, które powoduje u sprawcy bardzo gwałtowny gniew. Zachowanie sprawcy staje się nieprzewidywalne a upust agresji może przybrać formę przemocy fizycznej. Po akcie przemocy ofiara jest w szoku, nie może uwierzyć w to, co się wydarzyło. Pojawia się u niej przerażenie, bezradność, poczucie wstydu, ale także złość. To etap, w którym zwykle ofiara przemocy wzywa policję, poszukuje pomocy, podejmuje decyzję o opuszczeniu domu, o uruchomieniu sprawy karnej lub rozwodowej.

- Faza miodowego miesiąca – jest to faza skruchy ze strony sprawcy i okazywania miłości. Agresor usprawiedliwia swoje zachowanie, okazuje żal z powodu tego co się stało i zaklina się, że to już się więcej nie powtórzy, przeprasza, obiecuje, przynosi kwiaty. Ofiara, która zazwyczaj bardzo często kocha sprawcę, wierzy w te zapewnienia. Na tym etapie ofiara przemocy czuje się bezpieczna i traktuje całe zdarzenie jako pewien incydent, co osłabia jej czujność.

PAMIĘTAJ !

Sprawca przemocy wobec osób bliskich, gdy czuje się bezkarny, będzie dalej stosował przemoc, bez względu na składane obietnice - następnym razem może być znacznie gorzej!

MOŻESZ ZATRZYMAĆ PRZEMOC! MOŻESZ UZYSKAĆ POMOC DLA SIEBIE I SWOICH BLISKICH! JEST TO JEDYNA DROGA DO NORMALNOŚCI W ŻYCIU TWOIM I TWOJEJ RODZINY!

Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.

Jeśli przemoc w rodzinie jest związana z nadużywaniem alkoholu, zgłoś się do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Poradni Odwykowej lub Klubu Abstynenta.

Możesz zadzwonić też pod numer telefonu:

  • Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" tel. 801-120-002.

Instytucje udzielające pomocy w powiecie gostyńskim:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu

ul. Wrocławska 8, 63-800 Gostyń

e-mail: pcpr@gostyn.pl

tel. 65 572 75 28

 

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gostyniu

ul. Wrocławska 250, 63-800 Gostyń

e-mail: mgops@gostyn.pl

tel. 65 572 01 11, 65 572 01 64, 65 572 61 57, 65 572 38 49
fax: 65 572 39 11

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piaskach

ul. Szkolna 1, 63-820 Piaski
tel. 65 573 90 08
fax: 65 573 90 08
e-mail: gops@piaski-wlkp.pl

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniecu
ul. Krobska 45a, 64-125 Poniec
tel./fax: 65 573 13 18

e-mail: poniec@opsinfo.pl

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pępowie

ul. Stanisławy Nadstawek 6, 63-830 Pępowo

tel. 65 575 89 91, 65 575 89 89

fax: 65 575 89 89

e-mail: gopspepowo@wp.pl

 

Miejsko -Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pogorzeli
ul. Rynek 1, 63-860 Pogorzela
tel. 65 573 49 53
fax: 65 573 49 53

e-mail: opspogorzela@wp.plmgops@pogorzela.pl

 

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krobi

ul. Powstańców Wielkopolskich 126, 63-840 Krobia

 tel. 065 571 11 09

e-mail: mgops@krobia.pl

 

Miejsko -Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borku Wlkp.
ul. Droga Lisia 1, 63-810 Borek Wielkopolski
tel./fax:  65 571-61-12
e-mail: ops@borekwlkp.pl

 

Bonifraterski Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Marysin 1, 63-820 Piaski
tel. 609 730 822

fax: 65 573 90 00
e-mail: boik@boik.org.pl
Do Ośrodka osoby zainteresowane mogą zgłaszać się:

  • samodzielnie,

  • za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,

  • za pośrednictwem OPS,

  • za pośrednictwem Policji,

  • za pośrednictwem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Odwykowej.

 

 

Powrót na górę strony