Bezpieczna droga do celu - Aktualności - KPP Gostyń

Aktualności

Bezpieczna droga do celu

Z chwilą rozpoczęcia zimowych wakacji policjanci podjęli działania mające zapewnić bezpieczeństwo ich uczestników. Oprócz spotkań z młodzieżą mundurowi będą kontrolować zbiorniki wodne i pełnić służbę w miejscach zagrożonych wszelkimi zdarzeniami. Jednak największą uwagę poświęcą na kontrolę autokarów i kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek.

 

 

Policjanci zainicjowali działania informacyjno-edukacyjne pn. „Bezpieczna droga do celu”, której adresatami są przede wszystkim kierowcy oraz pasażerowie, którzy będą uczestnikami wyjazdów zbiorowych i rodzinnych na wypoczynek zimowy.

Działania skoncentrowane będą przede wszystkim na bezpieczeństwie przewożenia dzieci i młodzieży, a polegać będą między innymi na prowadzeniu wzmożonych kontroli autokarów i samochodów. W ramach sprawdzeń policjanci ruchu drogowego będą zwracać szczególną uwagę, czy dzieci przewożone autokarami i samochodami osobowymi zapięte są odpowiednio pasami bezpieczeństwa, czy znajdują się w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących. Zwracana będzie również uwaga, czy transportowany ładunek, np. bagaże, sprzęt narciarski, przewożone są w sposób niezagrażający bezpieczeństwu pasażerów. Tradycyjnie prowadzone będą kontrole stanu trzeźwości i prędkości.

Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym, czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi warto umówić (wcześniej z właściwą jednostką terenową Policji) sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i stanu psychofizycznego kierowcy, dzwoniąc na numer 65 575 82 66. Pozwoli to nam uniknąć zamieszania bezpośrednio przed wyjazdem.

Podejmijmy również zdecydowane działania, gdy wyczujemy od kierowcy lub opiekuna dzieci alkohol lub ich zachowanie będzie budziło nasze podejrzenie, że osoby zażyły środek działający podobnie do alkoholu.

Reagujmy, gdy kierowca przekracza dozwoloną prędkość, nie dostosowuje prędkości do panujących warunków atmosferycznych, nie robi przerw w czasie jazdy lub nie reaguje na potrzebę przerwy sygnalizowanej przez uczestników podróży. Zwracajmy uwagę, gdy kierowca rozmawia przez telefon bez systemu głośnomówiącego, pisze sms-y, a jego wygląd lub zachowanie wskazuje, że jest przemęczony.


Wyjazdy indywidualne – samochód osobowy

Na bezpieczeństwo jazdy oprócz stanu psychofizycznego kierowcy, przestrzegania przepisów przez kierującego, czy zachowania pasażerów, znaczący wpływ ma stan techniczny pojazdu.

Przed wyjazdem należy sprawdzić m.in.:

- działanie hamulców;
- poziom płynów eksploatacyjnych, w tym oleju w silniku, płynu chłodzącego silnika, płynu hamulcowego;
- poziom płynu
spryskiwaczy (warto zabrać ze sobą zapasowy pojemnik z płynem do spryskiwaczy, dostosowany do niskiej temperatury);
- stan wycieraczek szyb i sposób ich działania;
- ciśnienie w oponach;
- działanie oświetlenia zewnętrznego pojazdu, w tym czystość kloszy reflektorów przednich i tylnych pojazdu, (warto zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek);
- działanie sygnału dźwiękowego;
- obowiązkowe wyposażenie samochodu, w tym, czy posiadamy trójkąt ostrzegawczy i sprawną gaśnicę.

Warto
również zaopatrzyć pojazd w linkę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową, apteczkę i łańcuchy na koła.