Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Młody kierowca nie może czuć się bezkarny !

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego apelują do rodziców i opiekunów prawnych młodych kierowców, aby zwracali uwagę na sposób ich jazdy i reagowali na wszelkiego rodzaju popełniane przez nich wykroczenia drogowe.

 

Funkcjonariusze Wydział Ruchu Drogowego apelują do rodziców, ażeby potraktowali kurs prawa jazdy jako inwestycję w wiedzę, umiejętności i przydatne doświadczenie dziecka, a nie wyłącznie jako wydatek finansowy w myśl zasady „oby tylko zdać”.

Bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych. Im wcześniej zaczniemy wyrabiać dzieciom dobre nawyki na drodze, tym bardziej zaprocentuje to w przyszłości.

A TY Młody Kierowco pamiętaj, że umiejętność prowadzenia samochodu to inwestycja we własne bezpieczeństwo. Kieruj się rozsądkiem i wyobraźnią. Poniżej przypominamy kilka kwestii związanych z łamaniem przepisów przez młodych kierowców.

Zasadniczą różnicą między kierowcą początkującym (określanym mianem „młodego kierowcy”), a doświadczonym jest nie tylko liczba godzin spędzonych za kierownicą samochodu. To także konsekwencje łamania przepisów drogowych. Zarówno jeden, jak i drugi za swoje przewinienia zostanie ukarany mandatem i punktami karnymi, bądź skierowany zostanie wniosek o ukaranie do sądu,  jednak sytuacja młodego kierowcy przedstawia się zdecydowanie mniej korzystnie, niż kierowcy bardziej doświadczonego.

Po pierwsze limit punktów karnych wynosi dla niego 20 (a nie 24, jak w przypadku doświadczonych kierowców). Jeżeli w okresie pierwszego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy zostanie powyższy limit przekroczony, młody kierowca będzie zobowiązany do ponownego zdania egzaminu. Nadmienić należy, że młody kierowca nie może zredukować liczby posiadanych punktów karnych poprzez udanie się na szkolenie.

Ponadto jeżeli w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazda popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (wypadek drogowy) lub trzy wykroczenia określone w art. 86§1 lub 2 (kolizje), art. 87§1 (prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu), art. 92a kw (przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h) lub art. 98 kw,(stworzenie zagrożenia poza drogą publiczną) policjant zatrzyma prawo jazdy, a na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji zostanie wydana decyzja o cofnięciu uprawnień.

 

opr. asp. Adrian Polerowicz

Powrót na górę strony