Profilatyka ogólna

Uwaga na fałszywych wnuczków, policjantów i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji.

Jedną z najbardziej narażonych grup społecznych na kradzieże i oszustwa są seniorzy. Przestępcy podając się za członków rodziny, inkasentów, policjantów, księży, czy inne osoby wykorzystują ludzką dobroć i ich okradają . Bardzo często w ten sposób pozbawiają ich oszczędności całego życia.

 

 

Od wielu lat słychać o przestępcach okradających i oszukujących seniorów. Policja i media nagłaśniają takie przypadki i ostrzegają przed przestępcami. Oszuści wykorzystują ludzką ufność, otwartość i chęć niesienia pomocy. Ich pomysłowość i przebiegłość jest nieograniczona. Pod pozorem nieszczęścia, okazji, podszywając się za członków rodziny, policjantów, pracowników administracyjnych, inkasentów, księży, itp. potrafią swoją ofiarę wprowadzić w błąd i doprowadzić do mylnego wyobrażenia o rzeczywistym stanie rzeczy. Gdy zyskają już zaufanie, wtedy bez skrupułów „sięgają” po nieswoje pieniądze.

W ostatnich kilku miesiącach najczęściej stosowaną metodą przez przestępców było podawanie się za policjantów i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Sprawca zazwyczaj posługuje się tym schematem. Dzwoni na telefon osoby starszej podając się za funkcjonariusza i opowiada, że zajmuje się zapobieganiem ataków hakerskich na konta bankowe lub rozpracowaniem grupy przestępczej działającej w banku (powody mogą być różne). Wzbudza przy tym poczucie zagrożenia daną sytuacją. Następnie nakłania osobę starszą do wypłaty pieniędzy z banku i przekazania ich do depozytu funkcjonariuszowi CBŚP.

Oszuści w taki sposób prowadzą rozmowę, aby oszukiwana osoba nie miała możliwości z nikim postronnym kontaktu. Czasami, żeby wzbudzić zaufanie do swojej osoby i uwiarygodnić swoje działania proponują połączenie z numerem miejscowej Policji lub numerem alarmowym.

Pamiętajmy!

Prawdziwi Policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, prowadzonych akcjach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nie proszą również o żadne pieniądze, nie odbierają i nie przekazują nikomu żadnej gotówki. Pamiętajmy, że jeżeli zadzwoni do nas telefon i rozmówca przedstawi się jako policjant, prokurator, funkcjonariusz CBŚP, ABW, sędzia, czy bliski lub dalszy krewny i pojawi się temat związany z przekazaniem pieniędzy niezwłocznie dzwońmy na POLICJĘ. Wystarczy wybrać numer 997 lub 112 i opowiedzieć o takiej sytuacji.