Profilatyka ogólna

Dzisiaj policjanci rozpoczynają wzmożone działania pod nazwą „Bezpieczne Wakacje – Ferie 2018”

Choć zimowy wypoczynek uczniowie z Wielkopolski rozpoczną dopiero 12 lutego to już od dzisiaj policjanci będą prowadzić działania pod nazwą „Bezpieczne Wakacje-Ferie 2018”. Szczególnym nadzorem objęte zostaną autokary przewożące dzieci. Funkcjonariusze będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców, jak również prędkość z jaką będą się poruszać.

 

Każdego roku w okresie ferii zimowych nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży czuwa zwiększona liczba policjantów. Mundurowi w trosce o ich bezpieczeństwo będą prowadzić wzmożone kontrole drogowe, którymi objęci zostaną zarówno przewoźnicy grupowi, jak i indywidualni. Policjanci szczególną uwagę zwrócą na uprawnienia i trzeźwość kierowców, stan techniczny, głównie układ hamulcowy, kierowniczy, ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym urządzenia rejestrujące prędkość, czas jazdy i czas postoju.

Zwracamy się również z apelem do rodziców i opiekunów prawnych, którzy indywidualnie z dziećmi udadzą się na ferie zimowe. Podróż należy zaplanować odpowiednio wcześniej, sprawdzić stan techniczny pojazdu i dostosować prędkość do panujących warunków na drodze. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, aby dzieci przewozić we właściwy i zgodny z przepisami sposób.

Przypominamy również o możliwości zgłoszenia w Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu kontroli autokaru przed jego odjazdem. Prosimy jednak, aby stosowne zgłoszenie nastąpiło najpóźniej na siedem dni przed planowaną podróżą.