Profilatyka ogólna

Przed wakacjami - co warto wiedzieć?

passatrwWybieraszsię na wakacje za granicę? Pobierz aplikację iPolak, w której znajdzieszinformacje o wszystkich krajach świata, sprawdź „Ostrzeżenia dla podróżujących”na stronie polak zagranica.msz.gov.pl, a przed podróżą zarejestruj się nastronie Odyseusz.msz.gov.pl. Jeśli jesteś użytkownikiem Twittera, obserwujkonto@PolakzaGranica. Dzięki temu lepiej przygotujesz się do zagranicznegowyjazdu, a w razie niebezpiecznej sytuacji szybciej uzyskasz pomoc.

 

 

 

Ze względu na niestabilną sytuację lub zagrożenieatakami terrorystycznymi niektóre z bezpiecznych niegdyś kierunkówzagranicznych wyjazdów są obecnie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznychodradzane. To, jakie kraje oznaczone są przez MSZ ostrzeżeniem „Nie podróżuj”,można sprawdzić w kilku miejscach. Wystarczy smartfon, tablet albo laptop idostęp do Internetu.

 

 

Informacje konsularne

W specjalnej zakładce Informacje Konsularne,poprzez wybór na mapie świata konkretnego państwa, można sprawdzić aktualneinformacje oraz ostrzeżenia dla danego kraju. Ostrzeżenia dotyczą sytuacjiwyjątkowych, wzrostu zagrożenia terrorystycznego, kataklizmów, klęskżywiołowych i konfliktów zbrojnych. Ministerstwo dokłada wszelkich starań, byzawarte dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Treść ostrzeżeniapozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.

 

 

Odyseusz

Dzięki przygotowanemu przez MSZ serwisowi„Odyseusz” (www.odyseusz.msz.gov.pl/), można - w razie niebezpiecznychsytuacji - w prosty sposób zlokalizować Polaków w każdym zakątku świata.Bezpłatna rejestracja w serwisie trwa tylko kilka minut. W sytuacjachkryzysowych konsul może skontaktować się z podróżnymi potrzebującymi pomocy.Informacja o osobach przebywających w zagrożonych regionach pozwala również nawłaściwe zaplanowanie ewakuacji lub okazanie innych form pomocy.

 

 

Serwis dostępny jest na urządzeniachstacjonarnych i mobilnych. Można zarejestrować pojedynczą podróż, podając swojedane osobowe i dane osób towarzyszących, a także czas i miejsce pobytu lub jegoposzczególne etapy. Osoby, które wyjeżdżają często albo na długo, mogą założyćkonto w serwisie i aktualizować swoje dane. Każdy zarejestrowany możeotrzymywać darmowe powiadomienia SMS od konsula o sytuacji w danym miejscu.Pozostawione w „Odyseuszu” dane są bezpieczne, a po 14 dniach od zakończeniazgłoszonej podróży, są automatycznie kasowane.

 

 

iPolak

Jeśli w podróży towarzyszy ci smartfon lubtablet, pobierz aplikację iPolak (www.msz.gov.pl/ipolak), czyli mobilną wersję poradnika „Polakza granicą”. Aplikacja dostępna dla urządzeń z systemami operacyjnymi iOS,Android oraz Windows Phone, to niezbędnik w podróży. iPolak wskaże drogę donajbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, dostarczy najnowsze ostrzeżeniadla podróżujących publikowane przez MSZ, podpowie, co zrobić w trudnejsytuacji oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkachświata. W aplikacji, można znaleźć też opisy sytuacji w poszczególnych krajachaktualizowane przez MSZ.

 

 

iPolak zwiększa bezpieczeństwo podróżującychdzięki takim funkcjom jak przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższejpolskiej placówki. W razie zaistnienia niebezpiecznych sytuacji w kraju ichpobytu, użytkownicy aplikacji zostaną powiadomieni. iPolak działa również wwersji offline, ale do pobrania najnowszych aktualizacji i ostrzeżeń trzebaskorzystać z Internetu.

 

 

źródło: msz

Powrót na górę strony