Policjanci wręczali odblaski - Profilatyka ogólna - KPP Gostyń

Profilatyka ogólna

Policjanci wręczali odblaski

Dzisiaj od rana policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu rozdawali odblaski niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętajmy, że już jeden element odblaskowy zawieszony lub przyczepiony do odzieży może uratować życie.

 

 

Dzisiaj od rana mundurowi na ulicach Gostynia w ramach akcji Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego wręczali elementy odblaskowe pieszym.

Przypominamy, że pieszy, który idzie po zmroku poboczem drogi bez tzw. odblasku jest praktycznie niewidoczny dla kierowców pojazdów. Czasami jest dostrzegany w ostatniej chwili, ale nie ma gwarancji, że pojazd w porę wyhamuje lub go ominie.

Dlatego każdy pieszy, który porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym nie tylko powinien, ale jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Wobec osób, które nie będą stosować się do obowiązujących przepisów w tej kwestii policjanci będą stosować postępowania mandatowe. Niechroniony uczestnik ruchu drogowego może zostać ukarany mandatem do 100 zł. 

Stawką nie są tutaj jednak jedynie pieniądze, stawka jest o wiele wyższa – to ludzkie życie.

Przez ostatnie dwa tygodnie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu rozdali mieszkańcom powiatu ponad tysiąc odblasków. Odbijające światło zawieszki i opaski trafiły nie tylko do dzieci, ale również i do dorosłych.

W działania włączył się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie, który zakupił odblaski i przekazał je policjantom.