Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą - Profilatyka ogólna - KPP Gostyń

Profilatyka ogólna

Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą

W minione piątkowe popołudnie na terenie kąpieliska „cegielnia” w Pępowie gostyńscy policjanci, strażacy, Stowarzyszenie „OHP - Ochoczo Szczerze Pomagamy” oraz ratownicy WOPR promowali bezpieczne zachowania podczas wypoczynku w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą”. W programie prewencyjnej akcji znalazł się pokaz ratownictwa wodnego, a także udzielania pierwszej pomocy.

 

Policjanci w czasie wakacji w szczególny sposób troszczą się o dzieci oraz osoby wypoczywające i robią wszystko, aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek – na obozach, koloniach lub w miejscu ich zamieszkania. Tym razem nasze działania zostały skierowane do osób wypoczywających na kąpielisku w Pępowie. Miały na celu ograniczanie negatywnych zdarzeń związanych z letnim wypoczynkiem na wodą.

W tegorocznej akcji, oprócz policjantów, wzięli udział strażacy z gostyńskiej jednostki, Stowarzyszenie „OHP” oraz ratownicy WOPR. Osoby wypoczywające miały możliwość sprawdzenia za pomocą ALKOgogli jak alkohol upośledza zmysły i obniża koncentrację. Najmłodsi uczestnicy mogli zobaczyć sprzęt jakim dysponują policjanci i strażacy. Podczas działań odbył się także pokaz ratownictwa wodnego, który przeprowadzili wolontariusze Stowarzyszenia wspólnie ze strażakami oraz ratownikami WOPR. Wszyscy mogli obserwować jak udzielać pomocy pozorującym tonięcie. Każdy chętny mógł spróbować swoich umiejętności w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Uczestnicy usłyszeli także o drugiej edycji konkursu „Filmowy PrzeWODNIK” w ramach akcji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo… na wodą”. W konkursie mogą wziąć udział trzy osobowe zespoły w wieku do 18 lat. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 7 września 2018 roku, 30 – sekundowego spotu filmowego obrazującego bezpieczny sposób zachowania osób przebywających w wodzie lub nad wodą oraz promującego zdrowy tryb życia.

Uczestnicy działań otrzymali kamizelki odblaskowe, Alcotest „test&drive”, „Pakiety Życia” oraz poradniki dla seniorów i ulotki dotyczące bezpieczeństwa nad wodą. Działania odbyły się dzięki uprzejmości przedstawicieli Urzędu Gminy w Pępowie oraz Starostwa Powiatowego w Gostyniu, które przekazało na ten cel materiały promocyjne.