Profilatyka ogólna

Bezpieczeństwo nad wodą

Od rozpoczęcia wakacji policjanci podczas codziennej służby kontrolują zbiorniki wodne. Mundurowi sprawdzają m.in. , czy nie dochodzi w tych miejscach do naruszeń obowiązujących przepisów prawa i czy urlopowicze, a w szczególności dzieci bezpiecznie wykorzystują wolny czas.

 

 

Ładna pogoda zachęca do spędzania czasu nad wodą.  Ludzie wypoczywając opalają się i pływają. Zdarza się jednak, że część z nich, aby się ochłodzić korzysta ze zbiorników niestrzeżonych, gdzie obowiązuje zakaz kąpieli. Aby zapobiegać takim sytuacjom od początku wakacji policjanci sprawdzają stawy, żwirownie i inne akweny wodne.  Tylko wczoraj mundurowi przeprowadzili kontrole niestrzeżonych zbiorników w Dzięczynie, Pudliszkach i Jeżewie . Ponadto sprawdzili strzeżone kąpielisko w Pępowie tzw. cegielnie.

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo i naszych bliskich jest najważniejsze. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Wobec osób, które nie będą stosować się do obowiązujących przepisów prawa policjanci będą wyciągać konsekwencje. Zgodnie z art. 55 KW ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany. Wykroczenie może zostać popełnione zarówno umyślnie jak i nieumyślnie (gdy nie wiedzieliśmy, że kąpiel w danym zbiorniku jest zabroniona).

Kilka zasad bezpiecznej kąpieli:

- Pamiętajmy! Nigdy nie zostawiajmy dzieci bez opieki – będąc nad wodą z dziećmi nie można pozostawić ich bez nadzoru, nawet jeśli staw, basen znajduje się na własnej posesji.

- Korzystajmy z kąpielisk strzeżonych i miejsc do tego wyznaczonych.

- Unikajmy dzikich kąpielisk.

- Stosujmy się do regulaminu kąpieliska i poleceń wydawanych przez osoby je nadzorujące.

- Nie skaczmy do wody, zwłaszcza na głowę (może to się zakończyć urazem głowy, kręgosłupa, a nawet śmiercią).

- Zwracajmy uwagę na innych kopiących się-ktoś może potrzebować naszej pomocy.

- Nie wchodźmy do wody gwałtownie, gdy jesteśmy rozgrzani, róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.

Wypoczywając nad wodą dbajmy o nasze bezpieczeństwo i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc. Pamiętajmy o numerach tel. 112, 997, 998, 999.

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony