Rozgrzany, zamknięty samochód to śmiertelna pułapka - Profilaktyka - KPP Gostyń

Profilaktyka

Rozgrzany, zamknięty samochód to śmiertelna pułapka

Zbliża się okres ciepłych dni i nasilonych upałów. W tym czasie może dojść do różnych sytuacji związanych z przegrzaniem organizmu, a czasami w konsekwencji nawet do zdarzeń zagrażających życiu. Niepokojącym zjawiskiem ostatnich lat jest pozostawianie dzieci lub zwierząt domowych w zamkniętych pojazdach. Pamiętajmy, że wewnątrz nagrzanego samochodu może panować temperatura sięgająca nawet 80 °C.

 

Roztargnienie, zamyślenie,chęć zrobienia szybkich zakupów w letnie upalne dni może doprowadzić do groźnych sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Co roku media na całym świecie informująo tragicznych zdarzeniach związanych z pozostawieniem dzieci w nagrzanych pojazdach. 

W upalne dni w szczelnie zamkniętym samochodzie, pozostawionym w słonecznym miejscu bardzo szybko wzrasta temperatura w jego wnętrzu. Już po 30 minutach może osiągnąć nawet 80°C. Eksperci twierdzą, że już po 15 minutach małe dziecko przebywające w zamkniętym, nagrzanym pojeździe może być osłabione i zdezorientowane. W takich sytuacjach maluchy z reguły nie płaczą, nie mają siły, aby krzyczeć i wzywać pomocy.  Niestety skutki bezmyślności rodziców, czy opiekunów  mogą prowadzić nawet do śmierci dziecka.

Pamiętajmy, aby nie zostawiać dzieci i zwierząt domowych w zamkniętych samochodach, nawet na krótką chwilę. Rozgrzany pojazd to śmiertelna pułapka.

Z apelem zwracamy się również do ludzi przechodzących obok zaparkowanych samochodów, aby zwracali uwagę, czy wewnątrz nie ma pozostawionych dzieci lub zwierząt. W takich sytuacjach należy niezwłocznie poinformować Policję, dzwoniąc na numer 997 lub 112.

W uzasadnionych przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu możemy sami  podjąć działania. Gdy zauważymy w zamkniętym, nagrzanym samochodzie dziecko. W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy reaguje na nasz głos. Jeżeli nie będzie reakcji możemy nawet rozbić szybę. Pamiętajmy, że należy wybrać na tą czynność najbezpieczniejsze dla dziecka miejsce.  

 

 

Film amerykańskiej kampanii "One Decision"

(kliknij tutaj)