Profilaktyka

Bezpieczny senior

seniorKomenda Powiatowa Policji w Gostyniu apeluje o zachowanie ostrożności podczas kontaktów z osobami, których nie znamy. Szczególnie prosimy o rozwagę osoby starsze, mieszkające samotnie, gdyż to one są najczęściej ofiarami oszustów i złodziei. 

 

 

 

 

Aby nie stać się ofiarą przestępców, prosimy o zapoznanie się z kilkoma podstawowymi zasadami, podczas kontaktów z nieznanymi nam osobami. Zachęcamy również do obejrzenia filmów pt. "Jak być bezpiecznym cz. 1 i cz. 2".

 

Materiał Filmowy

(KLIKNIJ TUTAJ)

 

 

 

BÊD¡C W DOMU PRZESTRZEGAJ ZASAD:

 

 

 

1.     Nie wpuszczaj nieznajomych do mieszkania, nigdy nie znasz zamiarów tych osób,

2.     Nie przechowuj w domu dużej ilości gotówki lub kosztowności,

3.     Zawsze przed otwarciem drzwi zapytaj, kto za nimi stoi. Pracownicy urzędów zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą pozostawić rachunki w skrzynce pocztowej,

4.     Nie ufaj nieznajomym, nie wpuszczaj ich na klatkę schodową, nie otwieraj domofonu. Wychodząc z bloku zamknij drzwi do klatki,

5.     Utrzymuj więzi z sąsiadami, którzy często służą swoją pomocą,

6.     Zawsze po wejściu do mieszkania zamykaj drzwi wejściowe,

7.     Wyposaż drzwi wejściowe w wizjer i blokadę drzwi w postaci łańcucha

 

 

INTERENTOWE ABC 


A. Nawiązujcie  kontakty  tylko  z  takimi  przedsiębiorstwami, które mają już ugruntowaną pozycję i cieszą się dobrą reputacją. Nie wchodźcie w żadne związki z firmą, która nie podaje swego adresu i numeru telefonu na swojej stronie internetowej.

B. Nie przesyłajcie żadnych danych identyfikacyjnych lub finansowych pocztą elektroniczną. Pamiętajcie, że maile nie zapewniają poufności.

C. Zapoznajcie się ze sposobami dokonywania zakupu, z procedurami reklamacyjnymi i ze sposobami wycofywania lub anulowania zleceń oraz terminami gwarancji.

 

NIEKTóRE SPOSOBY DZIAŁANIA OSZUSTóW:

 

 „NA WNUCZKA”

Sprawcy dzwonią na telefon domowy lub komórkowy podając się za członka rodziny np. wnuka, siostrzeńca, bratanka, lub bliskich znajomych. W trakcie rozmowy oszuści proszą o pilne pożyczenie pieniędzy. Mówią np., że uczestniczyli w wypadku drogowym czy kupują mieszkanie po bardzo atrakcyjnej cenie – preteksty do pożyczenia pieniędzy mogą być różne, tak samo jak różne mogą być powody, aby osobiście nie odebrać pieniędzy. Wysyłają po nie osobę im znajomą, podając dokładny jej rysopis. Po niedługim czasie do domu ofiary przychodzi ów znajomy, który w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera przygotowane pieniądze.

 

„NA URZÊDNIKA”

Sprawcy podszywają się pod pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego, czy instytucji ubezpieczeniowych. Podają różne powody swojej wizyty np. informują osobę, że przyznano jej dodatkowe świadczenie pieniężne lub materialne. W celu uzyskania wspomnianych pieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie gotówki na zakup znaczków skarbowych. Takie działanie sprawców ma na celu wskazanie miejsca, gdzie przechowywane są pieniądze. Przestępcy mogą też poprosić o podanie np. szklanki wody i w tym czasie zabierają oszczędności lub cenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Podobne metody działania mogą być wykorzystywane przez domokrążców, telemarketerów oferujących do sprzedaży po atrakcyjnych cenach różne towary czy też zapraszają osoby starsze na spotkania w trakcie, których odbywa się prezentacja produktów, gdzie proponują podpisanie umowy na wykonanie usługi lub kupna/sprzedaży. Po jej podpisaniu okazuje się, że za towar albo wykonaną usługę należy zapłacić znacznie więcej.

 

 

 „NA KUFEREK”

Oszuści zaczepiają seniorów najczęściej na ulicy. Mężczyzna lub kobieta, grzecznie prosi o pomoc, tłumacząc, że wydarzył się wypadek, w którym bliska osoba jest ciężko ranna. Prosi o wskazanie drogi do najbliższego szpitala, tłumacząc, że nie zna miasta. Zaprasza osobę do samochodu, aby pokazała drogę. W trakcie jazdy opowiada o tragedii i prosi o pożyczenie pieniędzy. W zastaw zostawia kuferek, walizkę zawierającą, jak twierdzi, wartościowe przedmioty np. zegarek, biżuterię lub pieniądze w walucie zagranicznej. Oszust znika z pożyczonymi pieniędzmi, a kuferek, walizka okazuje się być pusta lub wypełniona pociętymi gazetami.

 

„NA FUNKCJONARIUSZA”

Sprawcy oszustw mogą także podawać się za funkcjonariuszy Policji lub Straży Miejskiej, informując np., że osoba najbliższa spowodowała wypadek drogowy. Fałszywy policjant straszy konsekwencjami, dodając że jeśli dostanie pieniądze, to uda się sprawę „załatwić" polubownie. Następnie po pieniądze zgłasza się oszust podający się za policjanta. Podobnie jak w metodzie „na wnuczka”  oszuści dzwonią do upatrzonej ofiary udając wnuczka lub siostrzeńca, by po chwili dzwonić ponownie i przedstawiać się jako policjant, prowadzący sprawy oszustw na starszych ludziach. Proszą niedoszłą ofiarę o pomoc w akcji policji i dokonanie "kontrolowanego" przekazania pieniędzy oszustowi. Cała kwota ma być oczywiście zwrócona tuż po akcji.

 

KILKA PORAD ABY NIE ULEC MANIPULACJI OSZUSTóW:

 

 

DAJ SOBIE CZAS DO NAMYSŁU

Rozmowę z osobą, która podaje się za Waszego wnuczka czy inną bliska osobę należy zakończyć komunikatem typu: „Nie mogę teraz podjąć decyzji, zadzwoń do mnie za pół godziny”.

 

SKORZYSTAJ Z POMOCY BLISKICH

Po zakończonej rozmowie natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, w celu uzyskania pewności, że osoba która dzwoniła jest tą za którą się podaje.

 

POWIADOM POLICJÊ

Jeżeli będziecie mieli Państwo wrażenie, że ktoś próbuje Was oszukać, powiadomcie o tym Policję. Bezpłatny numer alarmowy na terenie całego kraju – 997, z telefonu komórkowego 112.

 

PAMIÊTAJ ZANIM OTWORZYSZ DRZWI

Jeśli nie znasz odwiedzającego – spytaj o cel jego wizyty, zapnij łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujesz się na otwarcie drzwi) oraz poproś o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej. Uczciwej osoby nie zrazi twoja ostrożność i nieufność. Dokumenty sprawdzaj uważnie. W razie wątpliwości umów się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub odpowiedniej instytucji wiarygodność odwiedzającego. Jeżeli gość staje się natarczywy, zadzwoń po Policję lub zaalarmuj otoczenie. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów np. wygląd nieznajomego, numery i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechał. Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej, żeby towarzyszyli Tobie wtedy sąsiedzi.

 

 

 

Powrót na górę strony