Policjanci zostali odznaczeni przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Aktualności - KPP Gostyń

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zostali odznaczeni przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Data publikacji 08.05.2015

dsc_1077Dwóch policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu zostało uhonorowanych Krzyżami Zasługi za Dzielność. Odznaczenia odebrali z rąk Wiceministra Spraw Wewnętrznych Grzegorza Karpińskiego. Wśród odznaczonych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej było 24 policjantów z całego kraju.

 

 

 

W dniu 5 maja 2015 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla policjantów i policjantek, którzy ratowali ludzkie życie. Funkcjonariusze i funkcjonariuszki pełniąc służbę na rzecz społeczeństwa wielokrotnie narażali swoje życie  i zdrowie niosąc pomoc innym ludziom. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się asp. Szymon Gołombek i sierż. Rafał Nawrocik służący na co dzień w Posterunku Policji w Krobi. Policjanci w dniu 6 września 2014 roku w gminie Pępowo podjęli szybką i skuteczną interwencję w stosunku do człowieka, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna oblał się benzyną i próbował podpalić trzymaną w ręku zapalniczką. Funkcjonariusze narażając swoje życie wytrącili desperatowi zapalniczkę, udaremniając mu zamach na swoje życie.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej policjanci zostali uhonorowani Krzyżami Zasługi  za Dzielność. Odznaczenia wręczył im Wiceminister Spraw Wewnętrznych Grzegorz Karpiński.

Odznaczenia „Krzyż zasługi za dzielność” przyznawane są za działania podjęte w wyjątkowo trudnych sytuacjach, z narażeniem własnego zdrowia i życia. Ustanowione zostały w 1928 roku przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. To jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w czasie pokoju.

W ceremonii udział wzięli Komendant Główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Mirosław Schossler, Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Cezary Popławski oraz komendanci i funkcjonariusze jednostek wojewódzkich, miejskich i powiatowych Policji.

 

dsc_1009

dsc_1011

dsc_1014

dsc_1016

dsc_1023

dsc_1058

dsc_1065

dsc_1072

dsc_1077

Dzisiaj w budynku Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu uhonorowanym Krzyżami Zasługi za Dzielność Policjantom podziękował osobiście nadkom. Piotr Gorynia. Komendant dziękując funkcjonariuszom mówił, że wykazali się oni wyjątkową odwagą i z narażeniem życia lub zdrowia wypełnili rotę ślubowania, ratując tego człowieka.

dsc_2833

dsc_2841

dsc_2852