Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmiany w przepisach

Data publikacji 15.05.2015

paragrafNajważniejsze zmiany w przepisach po wejściu w życiu w dniu 15 maja 2015 roku Ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 o zmianie ustawy – Prawo o Ruchu Drogowym.

 

 

 

 

 

 

W pojazdach wyposażonych w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym zgodnym z:

1)   masą i wzrostem dziecka oraz

2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej
      lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci
     w pojeździe.

Wyjątkiem są przypadki, w których zezwala się na przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu dziecka, mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego.

Zezwala się także na przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub innego urządzenia.

Zabrania się przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka.

Zabrania się przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa dla dziecka lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci.

Zabrania się przewożenia na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

Zmiana dotyczy również osób, które do tej pory posiadały orzeczenia lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów, ponieważ od 15 maja ww. osoby muszą posiadać zaświadczenia lekarskie. Orzeczenia lekarskie zachowują ważność przez okres na jaki zostały wydane, jednak nie dłuższy niż 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

           Kierujący pojazdem o masie przekraczającej lub nieprzekraczającej 5 ton, mającym więcej niż 8 miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy (autobusy)  wyposażonym w pasy bezpieczeństwa, jest obowiązany do poinformowania osób przewożonych takim pojazdem o obowiązku korzystania z tych pasów podczas jazdy, chyba że zostały one o tym obowiązku poinformowane:

1)  przez znajdującą się w pojeździe osobę kierującą przewożoną grupą lub

2)  za pomocą urządzenia audiowizualnego lub

3) za pomocą znaku umieszczonego w widoczny sposób przy każdym miejscu siedzącym,
     zgodnego ze wzorem.

 

 

Powrót na górę strony